Koučování je forma osobního rozvoje, která vychází z přirozených a nenásilných principů práce s lidmi. Tento způsob vzdělávání může napomoci nejen Vaší sebeorganizaci a sebereflexi, ale dovede k tomuto poznání i Vaše zaměstnance. Koučování pomáhá především k převzetí odpovědnosti za splnění svých vlastních cílů a naplnění svých možností a k svobodné aktivní volbě dalšího postupu zvoleným směrem. Koučovaný tak nese odpovědnost za stanovování svých cílů, hledání cest k nim i za dosahování konečných výsledků.
Kouč přitom odpovídá za proces efektivní podpory klienta, doprovází koučovaného v hledání jeho vlastních postupů, respektuje jeho volby a rozhodnutí a je mu především partnerem a rádcem při volbě co nejefektivnějších postupů k cíli. Kouč se vždy snaží podpořit a vyzdvihnout pozitivní kroky koučovaného a nenásilnou formou upozornit na případné nedostatky v jednání koučovaného. Hlavním cílem koučování je umožnit koučovanému přijít na to, jak sám může nejlépe dosáhnout stanoveného cíle a jaké cesty k nim si zvolí. Nejlépe se totiž učíme z vlastních chyb a proher, které ale vždy můžeme obrátit v náš úspěch a cestu za vítězstvím.
Koučování může být individuální (práce s jednotlivcem), ale může být použito také jako netradiční forma práce se skupinou. Úlohou kouče při skupinovém koučování je citlivě reagovat na dění ve skupině a být v neustálém kontaktu s každým členem a respektovat jeho potřeby. To klade u skupinového koučování na kouče mimořádně vysoké nároky.
Kouč může pracovat i s firemním zadáním mířícím k určeným cílům, avšak respektuje přitom očekávání a cíle koučovaného.
K čemu Vám koučování pomůže?
- k profesionálnímu a odbornému růstu
- k rozvoji osobnostních vlastností a dovedností
- k rozvoji manažerských a měkkých dovednosti
- umět efektivně a úspěšně vést pracovní tým a jednotlivé podřízené
- zlepšit navazování vztahů s kolegy a ostatními lidmi
- lépe zvládat řešení konfliktů i specifických pracovních problémů
- efektivně a úspěšně dosahovat vlastních i firemních cílů
Komu je koučování určeno?
- vedoucím pracovníkům v oblasti řízení lidí
- pracovníkům, odpovědným za rozvoj a vzdělávání ve firmách
- projektovým manažerům v oblasti projektového řízení
- koordinátorům EU projektů v oblasti sestavování partnerství v projektech
- homogenním skupinám – pracovním týmům, kteří směřují ke stejnému cíli